7 rzeczy, które zmieniła we mnie medytacja

Udostępnij

Spis treści

Pierwsza styczność z medytacją często odbywa się z polecenia psychologa, znajomych lub po prostu z napotkanych treści w prasie. O medytacji słyszę coraz częściej, ale kto nie spróbuje ten nie wie, jak wiele dobrego medytacja może wnieść w nasze życia. Choć wiele z tych elementów jest nieuchwytnych i ciężko wyrazić je słowami, w poniższym tekście spróbuję to zrobić, co by tych największych nieprzekonanych zachęcić do spróbowania. Try me!

Moja przygoda z medytacją zaczęła się na fotelu u psycholożki która prowadziła moją psychoterapię, około 7 lat temu. Pamiętam to jak dziś, była to medytacja prowadzona połączona z kolorami. Miałam za zadanie codziennie starać się medytować przez 5 minut. Medytowałam, zapominałam i wracałam, wkurzałam się że muszę w jednej pozycji leżeć AŻ 5 minut i że jest przecież tyle rzeczy do zrobienia. Jednakże te 5 minut przynosiło mi ogromną ulgę i z czasem zaczęłam się z medytacją nieco lubić. Nie była to łatwa i przyjemna droga i nadal nie jest, bo w grafiku jakoś ciężko ją wpleść. Jednakże jest kilka takich rzeczy, które zamiast czas nam zabierać to go dodają, i taką rzeczą właśnie jest medytacja.

Po pierwsze spokój

Medytacja obniża poziom kortyzolu i jest to zdecydowanie odczuwalne. Jeszcze nigdy nie czułam się tak błogo i spokojnie jak po dobrej sesji medytacyjnej. Ten pęd myśli, który przestaje się liczyć. To uczucie, że wszystko jest ważniejsze niż my sami, które się wycisza. Medytacja wprowadza wiele spokoju w nasze życia. To taki czas tylko dla mnie, kiedy daję sobie ten czas dla siebie. I to zarówno warto, jak i się opłaca. Skupienie się na wewnętrznym spokoju i harmonii sprzyja naturalnym procesom uzdrawiania w ciele. Ponadto, medytacja zmniejsza objawy lęku. Praktykowanie uważności (mindfulness) pomaga w zarządzaniu myślami.

Energia życiowa

I tu przyznam się Wam, że jest mi najciężej to opisać. Bo w jaki sposób opisać to, że poprzez medytację ma się więcej witalności i energii do życia? Przecież to teoretycznie jedynie siedzenie i oddech. Ano właśnie – teoretycznie mało, ale regularna praktyka robi ogromną robotę. Medytacja połączona z technikami oddechowymi zarówno wzmacnia jak i wprowadza równowagę w naszą energię życiową. Może to brzmieć nienamacalnie, jednakże to trzeba poczuć. Ja oraz moi Klienci często porównują to do takich mikroprądów lub delikatnych drgań w różnych częściach ciała.

Mniej napięć w ciele

Rozluźnienie odczuwane w ciele to naprawdę wspaniałe uczucie. Tutaj na początek zachęcam Cię do wypróbowania Medytacji Jackobsona. Polega ona na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych mięśni. Prowadzi ona do rozluźnienia zarówno ciała jak i umysłu. Napięcia w ciele bardzo często są tłumionymi przez nas emocjami, a praca z oddechem pozwala nam odblokować niektóre napięcia wpływając na nas rozluźniająco i kojąco.

Lepsza jakość snu

Człowiek spokojny, to człowiek lepiej śpiący, a kiedy podczas medytacji zostawisz niesłużące Ci rzeczy za sobą, masz szansę na naprawdę dobry i głęboki sen. Wielu osobom medytującym dużo łatwiej się zasypia i mniej wybudzają się w nocy. Wiecie już na pewno jak ważny jest sen w naszym życiu. Bez niego ani rusz. Nie ma efektywności bez głębokiej regeneracji.

Poprawa koncentracji i uwagi

Bystry umysł. Tak mogę opisać mój umysł regularnie medytujący i dbający o siebie.

Wzrost samoświadomości

Uważność to słowo klucz. Pozwala nam ona na zauważenie rzeczy, które wcześniej nie były tak łatwo dostępne i zrozumiałe. Medytacja i uważność pomaga nam poznać nam samych siebie.

Poprawa zdrowia fizycznego

Obniżenie ciśnienia krwi, redukcja przewlekłego bólu oraz poprawa układu odpornościowego. A to wszystko „tylko” siedząc. Naprawdę to trzeba przetestować na sobie i tego doświadczyć. Doświadczyć to, jak nasze ciało reaguje i jak się zmiania zarówno ciało jak i nasze reakcje i myśli. Jak znacząco te reakcje zmieniają naszą rzeczywistość.

Mam nadzieję, że te wspaniałe dobroci płynące wraz z medytacją Cię przekonają i będziesz chcieć jedynie więcej tej dobroci dla siebie!

Newsletter


Na zakończenie chciałabym zaprosić Cię do wspólnej podróży rozwojowej. Jako coach, jestem tutaj, aby wspierać Cię na każdym etapie Twojej życiowej ścieżki – niezależnie od tego, w której fazie się obecnie znajdujesz. Moje doświadczenie w coachingu i mentorowaniu pozwala mi dostosować się do Twoich indywidualnych potrzeb, pomagając Ci odkrywać Twoje unikalne talenty i pasje oraz radzić sobie z wyzwaniami, które życie stawia przed Tobą.

Jeśli czujesz, że jesteś gotowa/y na zmianę, chcesz lepiej zrozumieć siebie i swoje miejsce w świecie, lub po prostu szukasz wsparcia na Twojej drodze do pełniejszego, bardziej zrównoważonego życia, zapraszam Cię do kontaktu ze mną. Razem możemy odkrywać, uczyć się i rozwijać, abyś mógł żyć życiem, które Cię naprawdę satysfakcjonuje.

Postęp czytania

Czas czytania: 4 min

Natalia Topolińska

Wierzę, że wolność i odwaga to fundamenty szczęśliwego życia. Prawniczka, bizneswoman, dyplomowana coach i mentorka. Przeszłość w korporacjach, teraźniejszość w biznesie.

Newsletter